top of page

Yediklerimiz, İçtiklerimiz Bizi Yapar


Yeterince su içiyor muyuz?

Susamak vücudun kaybettiği suyu yerine koymak için gerekli bir reflekstir.

Vücudumuzun %60’ sudur. Ter, gözyaşı, nefes ve idrar ile devamlı su kaybederiz. Hücrelerimiz için gerekli şeker , vitamin, mineral ve protein yapı taşlarını suda eriterek hücrelere taşırız. Hücrelerde biriken atıkları da su ile dışarı çıkarırız. Aldığımız su, kan hacmini, koyuluğunu ve dolaşım hızını belirler. Yeterince dolaşım olmadığında vücut organlarının işlevi bozulur. Su vücut sıcaklığının düzenlenmesi için de gereklidir. Ateş yükseldiğinde ter ile su atmak ateşi düşürür.

Su gözyaşı, tükürük, ter, idrar , kan, eklem arası sıvı, beyin omurilik sıvısı için gereklidir. Yeterince su içmemek vücudu kuru bırakır. Kafeinli içecekleri çok tüketmek bu durumu arttırır. Az su almak zihinsel ve fiziksel performansı azaltır, organ işlevlerini bozar. Erişkinlerin günde 2-3 litre su alması önerilir.

Diyetimizde yeterince lif var mı ?

Lif diğer karbonhidratlar gibi vücutta şekere dönüşmez. Bağırsaktan aşağı yukarı hiç değişime uğramadan çıkar. Sindirimi düzenler, kan şekerini düşürür, kanser riskini azaltır, kiloyu kontrol eder. Erişkinlerin günde 38 gram lif alması önerilir.

Lifli besinlerin başında baklagiller, yulaf, arpa, bezelye, narenciye, elma,

patates, domates, salatalık, bulgur, karnabahar , yaban mersini gelmektedir. Diyetimizde bu gıdalara öncelik vermek ve bol su içmek sağlığımız için önemlidir.

Comments


bottom of page