top of page

Maymun Çiçeği Nedir?


Maymun çiçeği hastalığı etkeni “poxviridae” ailesinin ortopox virüs grubundan maymun çiçeği virüsüdür. Virüs tropik yağmur ormanlarındaki veya orta-batı Afrika’daki hayvanları enfekte eder, nadiren başka bölgelere dağılır. Belirtileri 2-4 hafta süren ve çoğu zaman kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Nadiren ağır vakalar olur. Son zamanlarda baş gösteren salgında ölüm oranı %3-6 civarındadır. Hastalık insanlara mikrobu taşıyan bir insan, hayvan veya mikrop bulaşmış bir eşya ile bulaşır. Hastanın yara bölgesi, vücut salgıları, solunum tanecikleri, mikrop bulaşmış giysi ve yatak takımlarına temas etmekle virüs alınabilir. Hastalık belirtileri ateş, döküntü, lenf bezlerinin şişmesidir, seyir sırasında farklı komplikasyonlar gelişebilir.

Maymun çiçeği hastalığı dünyadan kökü kazınmış “çiçek” hastalığına benzemektedir. Çiçek hastalığı, suçiçeği hastalığından farklıdır, sakat bırakan ve ölümcül olan bir enfeksiyondur. Binlerce yıl boyunca insanların ölümüne yol açmış çiçek virüsü sıkı aşı programları ile 1980 yılında dünyadan silinmiştir. 1980 yılından önce doğanların omuzlarında çiçek aşısı izlerini hala görebilirsiniz.

Maymun çiçeği hastalığı çiçek hastalığından daha az bulaşıcıdır. Çiçek hastalığı aşıları maymun çiçeği hastalığı önlenmesinde kullanılmaktadır. Yeni geliştirilen aşılardan biri de ruhsat almıştır. Çiçek hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar maymun çiçeği tedavisinde de kullanılabilir.
Comments


bottom of page