top of page

Delta varyantı daha öldürücü mü?

Delta varyantı kimlerde görülüyor, nasıl seyrediyor, yaşamı tehdit ediyor mu?

Endişe duyulan varyantlardan Hindistan’da ortaya çıkıp dünyayı saran Delta varyantının klinik özelliklerini ortaya koyan bazı çalışmalar tamamlandı. SARS-CoV-2 virüsünün ilk mutasyonuna göre Delta varyantının daha genç yaş grubunda görüldüğü ve hastane yatışlarını iki kat arttırdığı anlaşıldı. Pandeminin ilk aylarında hastalık, sosyoekonomik düzeyi daha düşük kişilerde görülürken, delta varyantı yüksek sosyo-ekonomik grupları da etkiliyor.

İskoçya’da yapılan bir çalışmaya göre beş veya daha fazla eşlik eden hastalık varlığında hastane yatışları artıyor. Oxford–AstraZeneca ve Pfizer–BioNTech aşılarının hastalık geçirme ve hastaneye yatışı engellediği gösterildi. Ancak bu koruyuculuğun SARS-CoV-2 virüsünün ilk varyantına göre daha düşük olduğu görüldü. Pfizer–BioNTech aşısının koruyuculuğunun daha etkin olduğu anlaşıldı. BioNTech aşısı koruyuculuk oranı hafif düşse de Delta varyantı ile oluşan hastalığa karşı etkili bulundu.

Kanada’da 211,197 vaka ile yapılan bir başka çalışmaya göre Delta varyantı hastane yatışında %120, yoğun bakım yatışında %287, ölümlerde %137 artış yarattı. Delta varyantı ile enfekte olmak hastane yatış riskini 2,2 kat, yoğun bakım riskini 3,87 kat, ölüm riskini 2,37 kat arttırıyor. Daha önce dünyayı saran İngiliz mutasyonu olarak bilinen N501Y varyantı ile karşılaştırıldığında Delta varyantı 1,55 kat daha fazla hastane yatışı, 2,01 kat daha fazla yoğun bakım yatışı, 1,59 kat daha fazla ölüm riski taşıyor.

Başka bir deyişle Delta varyantı SARS-CoV-2 virüsünün ilk mutasyonu ortaya çıktığından beri en güçlü ve yüksek bulaşıcılık gösteren varyant olarak biliniyor. Delta varyantı bulaşıcılığı ve virüs gücünü arttırdı. Pandemi seyrini değiştirebileceği, hastalığın daha yaygın ve öldürücü olmasına neden olacağı öngörülebilir.


Kaynaklar

1)Aziz Sheikh, Jim McMenamin, Bob Taylor, Chris Robertson, on behalf of Public Health Scotland and the EAVE II Collaborators www.thelancet.com Vol 397 June 26, 2021

2)David N. Fisman ,Ashleigh R. Tuite medRxiv preprint doi: https://doi.org/10.1101/2021.07.05.21260050;

Comments


bottom of page