top of page

Covid ve Bahar Alerjileri
Bahar bu yıl erken geldi. Küresel iklim krizinin getirdiği sıcak kış ayında ağaçların bazıları goncaya durunca, burun akıntıları ve kaşıntılarıyla ilk bahar nezlesi yakınmaları başladı. Her yıl bir öncekine göre geri giden polen mevsimi bu kez rekor kırdı. Arkasından kar yağsa bile, bahar belirtileri devam etti. İlk kez solunum sisteminde hem kış hem bahar mevsimine özgü yakınmalar birlikte görüldü. Eş zamanlı olarak covid-19 vakalarında hızlı bir artış başladı. Yeni mutant virüsün çocuklarda da bulaşıcılığı yüksek olması nedeniyle çocuk vaka sayılarında da artış saptandı. Covid belirtilerinin bazılarıyla alerjik nezle belirtilerinin benzer olması kaygı yaratmaya başladı. Bu nedenle Covid ve alerjik nezle ayrımı önem kazandı.

Alerjik nezle (bahar alerjisi) belirtileri nelerdir?

Bahar alerjilerinde göz sulanması, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz, burun kaşınması gibi belirtiler ön plandadır. Burun akıntısı su gibi şefaf ve bol miktardadır. Hastalar çok hızlı mendil tükettiklerini belirtir.

Covid belirtileri nelerdir?

Covid tanısı alan hastalarda titreyerek yükselen ateş, kas ve kemik ağrıları, koku ve tat hissinin kaybı, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal gibi belirtiler görülmektedir.

Covid ile Alerjik nezlenin ortak bulguları nelerdir?

Hem solunum yolu alerjileri olan hem de covid olan hastalarda öksürük, nefes darlığı, yorgunluk, başağrısı, boğaz yanması, burun tıkanıklığı görülür.

Bahar geldiğinde polen alerjileri olanlarda açık havada artan hapşırık, göz, burun, boğaz, kaşıntıları gibi tipik belirtiler iç ortama girince hafifler. Covid gibi virüs enfeksiyonlarında ise belirtiler giderek artar, yer değiştirmekle hafiflemez.


Alerij Covid için risk faktörü müdür?

Alerjisi olanların covid hastalığı için risk taşımadıkları gösterildi. Virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE 2 algaçlarının alerjik kişilerde daha az aktif olduğu saptandı. Ayrıca alerjinin tedavi ile kontrolü sağlandığında riskin daha da azaldığı anlaşıldı. Bununla birlikte, alerjisi olanlar sıklıkla burun kaşımak için ellerini yüze değdirirler. Bu hareket virüs bulaşını arttıracağı için alerjik nezlesi olanların kaçınması gerekir.
コメント


bottom of page