top of page

Çocuklar ve Ergenler için COVID-19 AşılanmasıAmerikan Gıda ve İlaç İdaresi üç aşının acil kullanım ruhsatını onayladı. Pfizer firmasının Biontech aşısının 12 yaş ve üzeri, Moderna ve Johnson& Johnson aşılarının 18 yaş ve üzeri kullanım izni verildi. Şu ana kadar 12 yaş altında kullanım için onay almış aşı bulunmamaktadır.

Çocuklarda enfeksiyon genellikle hafif geçtiğinden ilk aşı denemeleri erişkinler üzerinde yapıldı. Binlerce erişkin üzerinde yapılan çalışmalar aşıların güvenli ve etkin olduğunu gösterdi. Daha sonra çocukların erişkinler gibi bağışıklık cevabı göstereceğini varsaymak doğru olmayacağı için 12 yaş ve üzerinde güvenlik ve etkinlik çalışmaları başladı.Çocuklar Covid-19’u hafif geçiriyorsa neden aşı yapılıyor?


Çocukların belirtileri çoğu zaman hafif olmakla birlikte virüsü risk grubundaki erişkinlere bulaştırabilirler. Daha büyük çocuklar virüsü küçüklerden daha fazla bulaştırdıkları için aşılama programını ergen yaşlardan başlamak daha mantıklıdır. Diğer taraftan Covid-19 bütün çocuklarda da hafif geçmemektedir. Aşı çocuklarda ağır geçirilebilecek hastalığı da önlemektedir. Toplumda aşı uygulaması sıralamasında sağlık çalışanları, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar her zaman önceliklidir. Çocuklar ve ergenler , erişkinlerle birlikte bu gruplardan sonra aşılanmaktadır.


Aşı çalışmalarının aşamaları nelerdir?


Faz 1: Aşının güvenliği 20-100 sağlıklı gönüllü üzerinde denenir. Aşının oluşturabileceği yan etkiler belirlenir

Faz 2: Aşının güvenliği ve oluşturduğu bağışıklık cevabı incelemek için yürütülür. Yüzlerce kişiden oluşan değişik özellikteki gönüllü grubu aşılanır.

Faz 3: Aşı uygulanan ve uygulanmayan binlerce kişinin hastalığa yakalanma oranı araştırılır. Araştırma çift kör denilen, etkin aşı içeren ve içermeyen şişeleri uygulanan ve uygulayıcının bilmediği düzenekte yürütülür. Bu aşama sonuçları aylar veya yıllar sonra elde edilir.

Aşılar ancak yararı yan etkisinden çok ise onay alır. Karar verilirken aşı hangi yaşlarda güvenli, değişik yaşlardaki etkinliği nasıldır, ağır hastalığı ne kadar önler, aşı olan çocuklarda hastalık önlenme oranları nedir gibi sorulara cevap aranır.


Hangi ülkeler çocuk Covid-19 aşısı uyguluyor?


İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Japonya, Filipinler, Şili, ABD, Kanada, İtalya, Almanya Fransa, Litvanya, Estonya, Romanya, Macaristan, Avusturya çocuklarda Covid-19 aşısı uygulaması kararı almış veya uygulayan ülkelerdir.

Comments


bottom of page