top of page

Bahar alerjileri, Covid-19’dan nasıl ayrılır?


Bahar alerjileri, Covid-19’dan nasıl ayrılır?

İlkbahar kendini iyice hissettirirken mevsimsel alerjiler de baş gösterdi. Henüz dünya pandemiden tam kurtulmamışken burun akıntısı, halsizlik, öksürük gibi belirtiler ister istemez akla ilk “eyvah covid mi?” sorusunu getiriyor. Belirtiler benzese de ikisi birbirinden çok farklı iki hastalıktır. Covid-19 insandan insana virüs aracılığıyla bulaşan bir enfeksiyondur. Alerji ise immün sistemin bir alerjene cevap vermesi ile ortaya çıkan bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Paniğe kapılmadan alerjik belirtileri Covid-19 belirtilerinden nasıl ayırabiliriz?


Covid-19 belirtileri nelerdir?

Covid-19 çok farklı belirtilerle karşımıza çıkabilir. Bu belirtilerin hepsi aynı anda bir kişide bulunmayabilir. Birkaç belirti ile hastalananlar görülmektedir. En belli başlı belirtiler ateş, yorgunluk, titreme, öksürük, nefes açlığı ve zorluğu, kas ve vücut ağrıları, baş ağrısı, tat ve koku kaybı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve akıntısı, mide bulantısı, kusma, ishaldir.Bahar alerjilerinin belirtileri nelerdir?

Bahar alerjileri de herkeste farklı belirtiler göstermekle birlikte çoğu zaman; burun-ağız-göz kaşıntıları, şeffaf veya açık renk burun akıntısı, hapşırık, öksürük, göz sulanması ve kaşınması ile karşımıza çıkar. Bu belirtileri Covid-19 belirtilerinden ayırmak kolaydır. Ancak tedavi edilen alerjinin belirtileri yatışırken, tedavi edilmediği takdirde belirtiler şiddetlenecek, Covid-19 ile karışmaya başlayacaktır. Tedavi edilmeyen alerjilerde burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, göz altında mor halkalar, yorgunluk, baş ve boğaz ağrısı, koku alamama, sinüzit, kulak enfeksiyonu, nefes darlığı görülür.

Çelişkide kaldığımızda kendimize soracağımız sorular:


Son zamanlarda Covid olan biri ile temas ettim mi?

Cevap evet ise mutlaka covid testi yapılmalıdır.


Ateş-öksürük-nefes darlığım var mı?

Covid-19 sırasında bu üç belirti birlikte görülür. Özellikle temas öykünüz varsa mutlaka bir doktora görünün ve test yaptırın. Ateş bahar alerjisi belirtisi değildir. Alerji belirtileri ile birlikte ateşiniz varsa, Covid olmuş alerjik bir kişi olma ihtimaliniz vardır. Alerji öksürüğünün özellikleri, covid öksürüğünden çok farklı değildir. İki hastalıkta da kuru öksürük olabilir. Alerji alt solunum yollarını ilgilendiriyorsa ve balgam oluşmuşsa ıslak öksürük de yapabilir.


Her yıl bu zamanlarda alerji belirtileri yaşıyor muyum? Şimdi hissettiklerim daha önceki yıllardaki alerji belirtilerine benziyor mu?

Cevap iki soru için de evet ise ve ateş yoksa Covid ihtimali zayıflar. Eğer belirtiler farklı ve ateş varsa doktorunuzu görmeniz gerekir.


Unutmayın ki iki hastalığı ayıracak kesin bir formül yoktur. Belirtileri, temas ettiklerinizi ve eski bulgularınızı değerlendirin. Karar veremiyorsanız hekiminizi arayın kuşkunuzu bildirin.

Comments


bottom of page