top of page

Karbon Nanopartikülleri Bebek Organlarında


Doğmamış bebeklerin akciğer, karaciğer ve beyinlerinde hava kirliliği taneciklerine rastlandı.


Daha ilk nefesini çekmemiş, anne karnındaki bebeklerin her milimetre küp dokusunda binlerce siyah karbon taneciği görüldü. Bu çalışma ile annenin hamilelik sırasında soluduğu kirli hava taneciklerinin ilk önce kan dolaşımına, sonra bebeği besleyen plasenta (eş) aracığıyla bebeğe geçirdiği gösterilmiş oldu. Araştırmacılar bu karbon nano partiküllerinin gelişmekte olan beyin dokusu ile etkileşerek bebeklerin uzun dönem gelişimine olumsuz etkileri olacağından endişe duyduklarını açıklamışlardır.

Hava kirliliğinin düşüklere, erken doğumlara, düşük doğum ağırlığına, beyin gelişimi bozukluklarına neden olduğu bilinmekteydi. Önceki yıllarda doğum yapan kadınların plasentalarında (eş) hava kirliliği taneciklerine rastlanmıştı. Hava kirletici karbon tanecikleri evlerde, fabrikalarda, araçlarda yanan fosil yakıtlarından açığa çıkmaktadır. Zehirli etkileri olan bu tanecikler iltihaba da neden olmaktadır.


Araştırmanın hava kirliliği çok yüksek olmayan Belçika ve İskoçya’da yapıldığı dikkate alınırsa, daha fazla hava kirliliği olan bölgelerdeki bebeklerin daha fazla etkileneceği açıktır. Çalışmayı yürüten bilim insanları Prof. Paul Fowler ve Prof. Tim Nawrot yasaların, hava kirliliğinin insan hayatını ilk oluşumundan başlayarak etkilediğini dikkate alarak düzenlemesini önermektedir.

Comments


bottom of page