top of page

Ergenlerde Covid Aşı UygulamasıCovid-19’a karşı üretilen, Aralık 2020’de 16 yaş ve üzerinde kullanma ruhsatı alan Pfizer/BioNTech aşısının deneylerde 12-15 yaş grubunda da belirti gösteren Covid-19 hastalığına karşı %100 etkin olduğu bulundu. 11 Mayıs 2021 tarihinde 12 yaş itibariyle kullanılmak üzere Amerikan Gıda ve İlaç idaresi tarafından ruhsatlandı. Bu yaş grubunda acil kullanım onayı alan ilk aşı oldu. Aşı çalışmaları 6 ay- 2 yaş, 2-5 yaş, 6-11 yaş gruplarında da sürdürülmektedir.

Aşının faz 3 çalışmalarına 2260 ergen katıldı. Grubun yarısına etkin aşı diğer yarısına etkin olmayan içerik (plasebo) uygulandı. Etkin aşı uygulanan grupta kimse covid olmazken, plasebo uygulanan gruptan 16 kişi covide yakalandı. İkinci doz aşı uygulanmasından bir ay sonra erişkinlerdekine benzer düzeyde antikor oluşumu saptandı. Aşı sonrası erişkindekinden farklı bir yan etki gözlenmedi. En sık 1-3 gün süren aşı bölgesinde ve eklemlerde ağrı, yorgunluk, başağrısı, halsizlik yakınmaları gözlendi.


Ergenlerin de aşı ile korunabilmesi pandeminin sonuna yaklaştığımızın ilk habercisidir. Pandemi, ancak aşının adil bir şekilde bütün ülkelere ve her yaş grubuna dağıtılması ile sonlandırılabilir.

Comments


bottom of page