top of page

Elektronik Sigara ve Gençlik


E-sigara Amerikan Ergenlerini Ele Geçirdi

Amerikan 2022 Gençlik Tütün Araştırma sonuçları yayınlandı.

Orta okul ve liselerde 2,5 milyon öğrencinin (öğrencilerin %9.4 ünün) e-sigara içtiği, açıklandı.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi öğrenciler arasındaki yüksek e-sigara tüketiminden ve toplum sağlığı kazanımlarının geriye çevrilmesinden endişe duyduklarını belirtmiştir.

Ocak-Mayıs 2022 tarihlerinde internetten yapılan araştırma her on orta okul öğrencisinden birinin son ayda e-sigara kullanmış olduğunu ortaya koydu. Son ayda e-sigara kullanım sıklığı orta okul öğrencileri arasında % 3,3 lise öğrencileri arasında %14,1 bulundu. Öğrencilerin dörtte biri (% 27) her gün e-sigara kullanmakta, % 85’i aromalı ürünleri tercih etmekteydi. Gençlerin en sık tek kullanımlık Puff Bar, Vuse, Hyde markaları tercih ettikleri görülmüştür.

E-sigara ve Isıtılmış tütün ürünü zararsız değil.

Tütün endüstrisi yakın gelecekte tütün ve nikotin içeren ürün pazarlamayacağını açıkladı. Zararı azaltılmış ürün diye adlandırdıkları e-sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin sigara kadar hastalık yapmadığını öne sürdüler. Ancak her geçen gün artan bilimsel çalışmalar bu ürünlerin kullanıldıktan hemen sonra neden oldukları zararları ortaya koymaktır.

Amerikan gençliğinin başına gelenlerin Türkiye’de yaşanmaması için ne yazık ki yeterince önlem alınmıyor. E-sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerinin pazarlanması yasal değilken yüzlerce internet sitesinden serbestçe satılmakta, yasal kargo firmaları ile gönderilmekte, faturalandırılmaktadır. Yolcu eşliğinde yurt dışından getirilmesi serbest bırakılmış bu ürünlerin ülke içi denetimi ise mümkün olmamaktadır. Gençlerimizi salgından korumak için hızla önlem almalıyız.

Comments


bottom of page